خانه » گلچین آشپزی » نکات طبخ یک قرمه​ سبزی لذیذ و جاافتاده جا افتادن قرمه سبزی

نکات طبخ یک قرمه​ سبزی لذیذ و جاافتاده جا افتادن قرمه سبزی

روش پخت قرمه سبزی مجلسی,روش پخت قرمه سبزی,نکات طبخ یک قورمه​سبزی لذیذ و جاافتاده,سبزی قوره سبزی,آموزش آشپزی,چاشنی قرمه سبزی,قرمه سبزی,نکات پخت قرمه سبزی,ترشی قرمه سبزی,جا افتادن قرمه سبزی,آشپزی,قورمه سبزی,ادویه قرمه سبزی,ادویه قرمه سبزی,ادویه قرمه سبزی چیه,ادویه قرمه سبزی نذری,ادویه قورمه سبزی هاتی کارا,ادويه قرمه سبزي,ادویه خورش قرمه سبزی,ادویه ی قورمه سبزی,ترشی قرمه سبزی,رفع ترشی قورمه سبزی,از بین بردن ترشی قرمه سبزی,برای رفع ترشی قرمه سبزی,رفع ترشی خورشت قرمه سبزی,رفع ترشی زیاد قرمه سبزی,چاشنی قرمه سبزی,چاشنی قرمه سبزی چیست,چاشنی قورمه سبزی هاتی کارا,چاشنی قورمه سبزی چیست,چاشنی های قرمه سبزی,روش پخت قورمه سبزی,روش پخت قورمه سبزی با سبزی خشک,روش پخت قرمه سبزی,روش پخت قورمه سبزی خوشمزه,روش پختن قورمه سبزی,طرز پخت قورمه سبزی,طریقه پخت قرمه سبزی,قورمه سبزی بدون گوشت,قورمه سبزی شف طیبه,قورمه سبزی با مرغ,قورمه سبزی خاله خانم,قورمه سبزی ویکی پدیا,قورمه سبزی تبریزی,قورمه سبزی در آرام پز,نکات پخت قرمه سبزی,نکات پخت قورمه سبزی,نكات پخت قورمه سبزي,نکات ریز پخت قورمه سبزی,نکات مهم در پخت قرمه سبزی,نکاتی درباره پخت قورمه سبزی,نکاتی در مورد پخت قورمه سبزی,آموزش نکات تجربی پخت قرمه سبزی,نکات ریز پخت قرمه سبزی,نکات مهم پخت قرمه سبزی

نکات طبخ یک قرمه​ سبزی لذیذ و جاافتاده جا افتادن قرمه سبزی

مدت زمان سرخ کردن سبزی قورمه‌سبزی روی شعله متوسط حدود ۱۵ دقیقه است تا زمانی که رنگ آن عوض شده و عطر شنبلیله آزاد شود. برای استفاده کمتر از روغن از تابه نچسب استفاده کنید و در طول مدت سرخ کردن، سبزی را ۲ یا ۳بار بیشتر هم نزنید، زیرا زیر و رو کردن بیش از اندازه حرارت روغن را پایین می‌آورد و روغن بیشتری جذب سبزی می‌‌شود.

روش پخت قرمه سبزی مجلسی,روش پخت قرمه سبزی,نکات طبخ یک قورمه​سبزی لذیذ و جاافتاده,سبزی قوره سبزی,آموزش آشپزی,چاشنی قرمه سبزی,قرمه سبزی,نکات پخت قرمه سبزی,ترشی قرمه سبزی,جا افتادن قرمه سبزی,آشپزی,
ابتدا ۴ قاشق غذاخوری روغن مایع را داغ کرده و پیاز را ۵دقیقه در آن تفت دهید تا طلایی شود.
۲٫ سبزی قورمه (سبزی قورمه سبزی شامل تره ۵۰۰ گرم ، جعفری ۶۰۰ گرم ، گشنیز ۱۵۰ گرم ، اسفناج ۱۵۰ گرم و شنبلیله ۵۰ گرم است .) تا ۱۰دقیقه تفت دهید. سبزی را هر ۲ دقیقه یک‌بار زیرورو کنید تا کم‌کم رنگش تیره و سرخ شود.
۳٫ گوشت را به پیاز اضافه کرده و شعله را زیاد کنید تا گوشت آب نیندازد. پیاز و گوشت را ۵ دقیقه تفت دهید تا پیاز طلایی شود.
۴٫ زردچوبه را درون قابلمه ریخته و یک دقیقه تفت دهید.
۵٫ برای اضافه کردن لوبیا به خورش ۳ راه دارید، یکی اینکه لوبیا را ۱۵ دقیقه بپزید، سپس آب آن را دور ریخته و در یک ساعت آخر به خورش اضافه کنید، دیگر اینکه لوبیا را قبل از اضافه کردن آب خورش داخل آن ریخته و روی شعله کم خورش را بپزید. در این حالت لوبیا لعاب خوبی به خورش می‌دهد. بهتر است برای لوبیای چشم‌بلبلی از روش اول و برای لوبیای قرمز خیس نکرده از روش دوم استفاده کنید. راه سوم: لوبیا را از شب قبل خیس کرده و روز بعد به خورش اضافه کنید.
۶٫ سبزی و ۳ پیمانه آب‌جوش به خورش اضافه و شعله را کم کرده و حداقل ۳ ساعت آن را بپزید لیموامانی خیس و سوراخ کرده را در یک ساعت آخرونمک و فلفل نیم ساعت آخر
نکات پخت قورمه‌سبزى
از روغن کمتر استفاده کنیدباتوجه به اینکه گوشت غذا و سبزی قورمه به صورت جداگانه سرخ می‌شوند، بهتر است در صورت امکان از مقدار کمی روغن استفاده کنید تا غذا بیش از اندازه چرب نشود.

لوبیا را از شب قبل بخیسانید

بهتر است لوبیای قورمه‌سبزی را از شب قبل خیس کنید و قبل از اضافه کردن به خورش ۲۰دقیقه آن را در آب جوشانده و سپس به خورش اضافه کنید. اگر معده حساسی دارید و نفخ می‌کنید، از لوبیای چشم‌ بلبلی استفاده کنید.

مدت ۱۵ دقیقه سبزی را سرخ کنید

مدت زمان سرخ کردن سبزی قورمه‌سبزی روی شعله متوسط حدود ۱۵ دقیقه است تا زمانی که رنگ آن عوض شده و عطر شنبلیله آزاد شود. برای استفاده کمتر از روغن از تابه نچسب استفاده کنید و در طول مدت سرخ کردن، سبزی را ۲ یا ۳بار بیشتر هم نزنید، زیرا زیر و رو کردن بیش از اندازه حرارت روغن را پایین می‌آورد و روغن بیشتری جذب سبزی می‌‌شود.

می​توانید شنبلیله را حذف کنید

اگر سبزی سرخ کرده برای سلامت‌تان مناسب نیست، ۲راه پیش‌رو دارید یا از روش طبخی که در بعضی مناطق آذربایجان استفاده می‌شود استفاده کنید، یعنی شنبلیله را حذف کرده و سبزی را بدون سرخ کردن به خورش اضافه کنید، یا نیمی از سبزی را سرخ کرده و با نیم دیگر مخلوط کرده و در غذا بریزید.

انواع سبزی قورمه

ترکیب سبزی قورمه در نقاط مختلف ایران متفاوت است. در تهران سبزی قورمه از تره، جعفری، گشنیز و شنبلیله تشکیل شده است و گاه حتی گشنیز در آن به کار نمی‌‌رود. در جنوب ایران به سبزی کمی سیر سبز تازه و شوید اضافه می‌شود. در آذربایجان شنبلیله از ترکیب سبزی حذف و به جای آن اسفناج به کار می‌رود.

لوبیای عروس را هم امتحان کنید

نوعی لوبیا در شهرستان ابهر کشت می‌شود که به لوبیای عروس معروف است، این لوبیا بسیار درشت و اندازه آن ۲ تا ۳ برابر لوبیا قرمز معمولی است. لوبیای عروس لعاب خوبی به غذا داده و بافت آن شبیه گوشت است.

یخ را به خورش اضافه کنید

از علائم یک خورش جاافتاده روغنی است که روی خورش می‌ایستد،‌ اگر هنگام سرو غذا، همه مواد پخته، اما خوب جا نیفتاده بود یا به اصطلاح آب و دان سوا بود، ۱۰دقیقه قبل از کشیدن خورش، ۴-۳ قالب کوچک یخ به خورش اضافه کنید. این کار تمام روغن خورش را جذب کرده و روی آن می‌آورد و درنتیجه غذا کاملا جا افتاده به نظر می‌رسد.

انواع چاشنی قورمه

نکات ریز در مورد چاشنی قورمه سبزی :

۱ ـ به عنوان چاشنی معمولا فقط از لیموعمانی استفاده می کنند .

۲ ـ لیموعمانی همراه با آبغوره استفاده می شود .

۳ ـ از غوره نیز استفاده می شود (که به قورمه سبزی غوره معروف است و در این صورت معمولا لوبیای غذا ، چشم بلبلی است) .

۴ ـ به کار بردن رب گوجه فرنگی همراه با لیموعمانی ، از میزان رنگ سبزی خورش قورمه سبزی می کاهد .

۵ ـ از گرد لیموعمانی در قورمه سبزی نیز استفاده می شود که البته رنگ خورش را تیره می کند .

۶ ـ برخی نیز در خورش قورمه سبزی از چاشنی آب نارنج استفاده می کنند .

اگر از هر کدام از چاشنی ها استفاده می‌کنید، آن را ۱۰دقیقه قبل از کشیدن غذا اضافه کنید تا طعم آن باقی‌مانده و به اصطلاح ترشی آن نپرد.

ادویه:

سعی نکنین از خودتون هر ادویه ای رو بریزین توش.فقط طعمش رو با این کار از بین میبرین.فقط نمک،کمی زردچوبه،پودر سیر یک قاشق مرباخوری،فلفل سیاه به میزان لازم

قورمه با رب گوجه فرنگی

در بعضی مناطق به خورش قورمه‌سبزی یکی، ۲ قاشق رب گوجه‌فرنگی اضافه می‌شود‌ اما این کار توصیه نمی‌شود، زیرا طعم رب گوجه‌فرنگی باقی مزه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده و از بین می‌برد.

از صبح بار بگذارید

برای تهیه یک قورمه‌سبزی جاافتاده، به شعله کم و زمان طولانی احتیاج دارید. به همین دلیل در قدیم این خورش را مانند آبگوشت از صبح زود بار می‌گذاشتند تا مواد آن کاملا پخته، آب آن کشیده و طعم‌ها با هم مخلوط شوند.

قورمه لذیذتر با دنبالچه

اگر مشکل چربی و فشارخون ندارید، برای تهیه قورمه‌سبزی، گوشت سردست انتخاب کرده و همراه آن دنبالچه گوسفندی، تکه‌ای دنده و قلم اضافه کنید تا طعم خورش بهتر و لذیذتر شود. در این صورت مقدار روغن غذا را در صورت امکان کم کنید.

منبع :http://club.golestan.com

ashpaziasal.blogfa.com/post/10

 

* روش هایی برای خوشمزه تر کردن سبزیجات

* فوت و فن پخت ته چین خوشمزه

* طرز تهیه سالاد سیب زمینی و لوبیا

* فوت و فن پخت قیمه نذری

* طرز تهیه کوفته از نوع تبریزی + نکات کلیدی و مهم

 

 

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز