خانه » گلچین آشپزی » شیر برنج غذایی ساده اما کامل برای روزه داران مواد لازم برای شیر برنج

شیر برنج غذایی ساده اما کامل برای روزه داران مواد لازم برای شیر برنج

خواص غذاهای ایرانی, بهترین و کامل ترین افطاری ماه رمضان, افطاری مناسب نوجوانان,طرز تهیه شیر برنج, خاصیت شیر برنج, غذای کامل روزه داران, آشنایی با افطاری مقوی برای روزه داران, خواص شیر برنج, مواد لازم برای شیر برنج, نحوه پخت شیر برنج, افطاری مقوی برای روزه داران, خواص تغذیه ای شیر برنج,طرز تهیه شیر برنج,طرز تهیه شیر برنج برای 4 نفر,طرز تهیه شیر برنج افغانی,طرز تهیه شیر برنج خوشمزه,طرز تهیه شیر برنج رزا منتظمی,طرز تهیه شیر برنج ساده,طرز تهیه شیر برنج هندی,طرز تهیه شیر برنج برای نوزادان,طرز تهيه شير برنج,طرز تهیه شیر برنج قالبی,مواد لازم برای شیر برنج,مواد لازم برای تهیه شیر برنج,مواد لازم شیر برنج,مواد لازم براي شير برنج,مواد لازم برای پخت شیر برنج,خواص شیر برنج,خواص شير برنج,خواص شیر برنج برای کودکان,خواص شیر برنج در بارداری,خواص شیر برنج در طب سنتی,خاصيت شير برنج,خواص شیر و برنج,خواص شیر با سبوس برنج,خواص شیر و سبوس برنج,نحوه پخت شیر برنج,نحوه پختن شیر برنج,طرز پخت شیر برنج,دستور پخت شیر برنج,طرز پخت شير برنج,روش پخت شیر برنج,طرز پخت شیر برنج خوشمزه,نحوه تهیه شیر برنج,طريقه پخت شير برنج,خواص غذاهای ایرانی,خواص غذای ایرانی,خاصیت غذاهای ایرانی,خواص و مضرات غذاهای ایرانی

شیر برنج غذایی ساده اما کامل برای روزه داران مواد لازم برای شیر برنج

این کارشناس ارشد تغذیه، شکر را به‌عنوان یکی از ترکیبات شیر برنج حاوی کالری بالایی دانست و گفت: توصیه می‌شود تا حد امکان این دسر به‌صورت کم شیرین پخته شود، به ویژه برای کودکان که ذهنیتی به مزه‌ها ندارند.وی به آن‌هایی که علاقه زیادی به طبخ مواد غذایی حاوی شیر دارند توصیه کرد: هنگام طبخ حتماً در ظرف را ببندند چرا که ویتامین B2 موجود در شیر بسیار به نور حساس است و در عین حال ممکن است در معرض هوا اکسیده شده و ارزش غذایی آن پایین بیاید. برای سر نرفتن غذاهای حاوی شیر هم می‌توان از یک قاشق چوبی استفاده کرد.نحوه درست کردن شیر برنجیک پیمانه برنج خام را شسته و با سه لیوان آب بپزید. به مرور دو لیوان شیر به آن اضافه کرده و بسته به ذائقه خود به آن شکر و گلاب اضافه کنید. وقتی شیر برنج مقداری قوام آمد و غلیظ شد آن را از روی گاز بردارید و در ظرف بکشید.شیر برنج را می‌توانید با عسل یا شیره خرما هم میل کنید. 

شیر برنج غذایی ساده اما کامل برای روزه داران

 خواص غذاهای ایرانی, بهترین و کامل ترین افطاری ماه رمضان, افطاری مناسب نوجوانان,طرز تهیه شیر برنج, خاصیت شیر برنج, غذای کامل روزه داران, آشنایی با افطاری مقوی برای روزه داران, خواص شیر برنج, مواد لازم برای شیر برنج, نحوه پخت شیر برنج, افطاری مقوی برای روزه داران,

برنج و شیر خاصیت سرد دارد و باعث ایجاد سردی و در افراد گرم مزاج می‌شود

شیر برنج یکی از قدیمی‌ترین غذاهای ایرانی است که در عین سادگی غذایی کامل محسوب می‌شود که به آن «آش شیر» هم می‌گویند و در شاهنامه فردوسی از آن با نام «شیربا» یاد شده است.

اگر بدانید شیر برنج علی رغم ترکیب ساده چه خواصی دارد مطمئن باشید این غذای ساده ایرانی پای ثابت سفره افطار شما خواهد بود.
این غذا به دلیل ترکیب شیر، برنج و شکر و سادگی در پخت معمولاً در سفره‌های افطار به وفور دیده می‌شود.

 

یک متخصص طب سنتی اظهار داشت: شیر برنج از دیدگاه طب سنتی غذای مفیدی است، برنج خاصیتی دارد که در افراد سرد مزاج باعث ایجاد سردی و در افراد گرم مزاج باعث ایجاد گرمی می‌شود.

به گفته وی برنج خاصیت دوگانه دارد که در حبوبات و غلات دیگر کمتر دیده می‌شود.بهتر است که همراه با دارچین مصرف شود چرا که شیر با برنج هر دو دارای طبیعت سرد هستند و به هضم بهتر آن کمک می‌کند و طبع آن را به سمت تعادل و انرژی بیشتر می‌برد و اگر همراه با مربای گل سرخ استفاده شود بسیار مطلوب‌تر می‌شود.

 

زیبایی سفره و غذا هم خیلی بر تقویت قوای جسمانی تاثیر دارد و لذت بخش می‌کند این متخصص طب سنتی افزود: زیبایی سفره و غذا هم بسیار بر تقویت قوای جسمانی تاثیر دارد و لذت بخش می‌کند. دیدن زیبایی و نیز شنیدن صدای زیبا مانند دعای سحر هنگام سحری قوای جسمانی افرادی که سر سفره نشستند را تقویت می‌کند.

 

 خواص غذاهای ایرانی, بهترین و کامل ترین افطاری ماه رمضان, افطاری مناسب نوجوانان,طرز تهیه شیر برنج, خاصیت شیر برنج, غذای کامل روزه داران, آشنایی با افطاری مقوی برای روزه داران, خواص شیر برنج, مواد لازم برای شیر برنج, نحوه پخت شیر برنج, افطاری مقوی برای روزه داران,

برنج شیر به دلیل سرد بودن آن ، می‌توانید با عسل یا شیره خرما هم میل کنید

مدیر پژوهشی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای وزارت بهداشت در مورد خواص شیر برنج گفت: شیر برنج به دلیل وجود شیر و برنج معمولاً در ترکیب غذای کمکی برای کودکان زیر 2 سال و به‌عنوان یک میان وعده برای بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: شیر موجود در شیر برنج حاوی مقدار قابل‌توجهی پروتئین با کیفیت بالاست و می‌تواند برای رشد بافت‌ها و ترمیم آن‌ها استفاده شود و برای روزه‌داران به ویژه نوجوان در حال رشد توصیه می‌شود.

این کارشناس ارشد تغذیه تصریح کرد: در عین حال شیر حاوی ویتامین B2 است که در سوخت و ساز انرژی بدن نقش دارد.

کلسیم و فسفر دو ماده معدنی مهم در شیر است که به گفته این کارشناس در شیر به وفور یافت می‌شود. کلسیم موجود در شیر به دلیل وجود قند (لاکتوز) از جذب بالایی برخوردار است که در سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها موثر است و فسفر در رشد سلول‌های مغزی نقش بسزایی دارد.

این کارشناس ارشد تغذیه، برنج موجود در شیر برنج را یکی از غلات اصلی عنوان کرد و گفت: برنج حاوی کربوهیدرات است که تولید انرژی را در بدن بر عهده دارد. همچنین مقداری پروتئین در برنج موجود است که اگر چه کامل نیست ولی در کنار شیر می‌تواند نیاز بدن برای رشد و ترمیم را بر عهده بگیرد.

این کارشناس ارشد تغذیه، شکر را به‌عنوان یکی از ترکیبات شیر برنج حاوی کالری بالایی دانست و گفت: توصیه می‌شود تا حد امکان این دسر به‌صورت کم شیرین پخته شود، به ویژه برای کودکان که ذهنیتی به مزه‌ها ندارند.

وی به آن‌هایی که علاقه زیادی به طبخ مواد غذایی حاوی شیر دارند توصیه کرد: هنگام طبخ حتماً در ظرف را ببندند چرا که ویتامین B2 موجود در شیر بسیار به نور حساس است و در عین حال ممکن است در معرض هوا اکسیده شده و ارزش غذایی آن پایین بیاید. برای سر نرفتن غذاهای حاوی شیر هم می‌توان از یک قاشق چوبی استفاده کرد.

نحوه درست کردن شیر برنج
یک پیمانه برنج خام را شسته و با سه لیوان آب بپزید. به مرور دو لیوان شیر به آن اضافه کرده و بسته به ذائقه خود به آن شکر و گلاب اضافه کنید. وقتی شیر برنج مقداری قوام آمد و غلیظ شد آن را از روی گاز بردارید و در ظرف بکشید.
شیر برنج را می‌توانید با عسل یا شیره خرما هم میل کنید. 

 

منبع :jamnews.ir

tebyan.net 

فارس

ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز