خانه » گلچین آشپزی » روش شیرین کردن زیتون به وسیله سود سوزآور در منزل طریقه شیرین کردن زیتون

روش شیرین کردن زیتون به وسیله سود سوزآور در منزل طریقه شیرین کردن زیتون

روش شیرین کردن زیتون با سود, کاشت زیتون, طرز شیرین کردن زیتون, طریقه شیرین کردن زیتون, انواع مربا و ترشیجات, نحوه شیرین کردن زیتون,شیرین کردن زیتون, پرورش زیتون, زیتون, میوه زیتون, روش شیرین کردن زیتون,شيرين كردن زيتون سياه,شيرين كردن زيتون با نمك,شيرين كردن زيتون در منزل,شيرين كردن زيتون به روش سنتي,شيرين كردن زيتون با نمک,زیتون,زیتون پرورده,زیتون خبر,زیتون نیوز,زیتون سیاه,زیتون تلخ,زیتون پرورده شمالی,زیتون پرورده به انگلیسی,زیتونی,زیتون کا تیل,روش شيرين كردن زيتون تلخ,روش شيرين كردن زيتون با سود,روش شيرين كردن زيتون بدون سود,روش شيرين كردن زيتون با آب,روشهاي شيرين كردن زيتون,راه شيرين كردن زيتون,پرورش زیتون,پرورش زیتون خانگی,پرورش زیتون در گلدان,پرورش زیتون تلخ,پرورش زیتون در گلخانه,پرورش زیتون در قم,پرورش زیتون سیاه,پرورش زیتون در تهران,پرورش زیتون در خوزستان,پرورش زیتون دیم,کاشت زیتون,کاشت زیتون در گلدان,کشت زیتون در ایران,کاشت زیتون سیاه,کاشت زیتون در قم,کشت زیتون در گلخانه,كاشت زيتون,کاشت زيتون,زیتون کاشت داشت برداشت,کاشت درخت زیتون,میوه زیتون پاکستانی,میوه زیتون بندرعباس,میوه زیتون بندری,میوه زیتون زاهدان,میوه زیتون در بندرعباس,میوه زیتون هندی,میوه زیتون شبیه گلابی,میوه زیتون جنوب,انواع مربا و ترشیجات,تهیه انواع مربا و ترشی

روش شیرین کردن زیتون به وسیله سود سوزآور در منزل طریقه شیرین کردن زیتون

▪ میوه‌های زیتون از نظر وضعیت رسیدن به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:۱) زیتون‌های سبزرنگ و تیره؛۲) زیتون‌های زردرنگ یا سبز مایل به زرد۳) زیتون‌های زردرنگ با نقاط مایل به قرمز۴) زیتون‌های قرمزرنگ با بنفش کم‌رنگ۵) زیتون‌های که رنگ پوست آنها سیاه و رنگ گوشت میوه هنوز کاملاً سبز است.۶) زیتون‌هائی که دارای رنگ پوست سیاه و رنگ گوشت میوه تا نیمه‌بنفش است.۷) زیتون‌هائی که دارای رنگ پوست سیاه و رنگ گوشت میوه تا حد هسته بنفش است؛۸) زیتون‌هائی که رنگ پوست سیاه و رنگ گوشت میوه کاملاً تیره است.

روش شیرین کردن زیتون به وسیله سود سوزآور در منزل

 روش شیرین کردن زیتون با سود, کاشت زیتون, طرز شیرین کردن زیتون, طریقه شیرین کردن زیتون, انواع مربا و ترشیجات, نحوه شیرین کردن زیتون,شیرین کردن زیتون, پرورش زیتون, زیتون, میوه زیتون, روش شیرین کردن زیتون,

شیرین کردن زیتون به وسیله سود سوزآور

                                

 

روش خانگی شیرین کردن زیتون با سود
کاشت و پرورش زیتون از گذشته در کشور ایران رایج بوده و در سال‌های اخیر با پیشرفت‌هائی که در اصلاح ژنتیکی درختان زیتون ارقام کنسروی صورت گرفته و به سبب آگاهی مردم از خواص بسیار میوهٔ زیتون، علاقه‌مندی به کاشت این درخت با ارزش زیاد شده است؛ به‌گونه‌ای که مردم راغب شده‌اند هر جائی‌که شرایط کاشت میوه زیتون فراهم باشد؛ اعم از باغ، باغچه، حیاط منزل، حواشی اراضی کشاورزی و هر جای مناسبی اقدام به کاشت زیتون نمایند.

در ایران از سال‌ها پیش تاکنون درختان زیتون زیادی به‌صورت متفرق کاشته شده که اکنون به مرحله میوه‌دهی رسیده‌اند و از آنجائی‌که جمع‌آوری و فروش محصول در این سطح محدود به‌صرفه نیست؛ لذا صاحبان درختان زیتون راغب هستند تا روش ساده‌ای را برای فرآوری محصول به‌کار گیرند. در مناطق مرکزی و جنوبی کشور روش‌های فرآوری زیتون در منزل مرسوم نیست، امید است این دستور کار که مبنای علمی و تجربی دارد مفید واقع گردد.

میوه‌های زیتون از نظر وضعیت رسیدن به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:
۱) زیتون‌های سبزرنگ و تیره؛
۲) زیتون‌های زردرنگ یا سبز مایل به زرد
۳) زیتون‌های زردرنگ با نقاط مایل به قرمز
۴) زیتون‌های قرمزرنگ با بنفش کم‌رنگ
۵) زیتون‌های که رنگ پوست آنها سیاه و رنگ گوشت میوه هنوز کاملاً سبز است.
۶) زیتون‌هائی که دارای رنگ پوست سیاه و رنگ گوشت میوه تا نیمه‌بنفش است.
۷) زیتون‌هائی که دارای رنگ پوست سیاه و رنگ گوشت میوه تا حد هسته بنفش است؛
۸) زیتون‌هائی که رنگ پوست سیاه و رنگ گوشت میوه کاملاً تیره است.

بدون در نظر گرفتن مکان، زمان و واریته زیتون، برای شیرین کردن و تهیه کنسرو زیتون شور یا ترش می‌توان زیتون‌ها را به گروه‌های فوق تفکیک کرد. به‌طور کلی از نظر نفوذ محلول به درون میوه هرچه از گروه یک به سمت گروه هشت پیش رویم بافت میوه‌ها نرم‌تر و نفوذپذیریشان بیشتر می‌شود؛ لذا درصد محلول تهیه شده سود و مدت زمان استفاده از آن کم و کمتر می‌شود.

 

 روش شیرین کردن زیتون با سود, کاشت زیتون, طرز شیرین کردن زیتون, طریقه شیرین کردن زیتون, انواع مربا و ترشیجات, نحوه شیرین کردن زیتون,شیرین کردن زیتون, پرورش زیتون, زیتون, میوه زیتون, روش شیرین کردن زیتون,

مراحل شیرین کردن زیتون به وسیله سود سوز آور

 

 مراحل شیرین کردن زیتون به وسیله سود سوزآور(Naoh) :
۱) جهت شیرین کردن زیتون به وسیله سود ابتدا میوه‌های زیتون تازه چیده شده را پس از تمیز کردن و حذف شاخ و برگ و میوه‌های زخمی و بیمار یا آفت‌زده، داخل بشکه با هر ظرف مناسبی ریخته و آب معمولی به آن اضافه کرده؛ به‌طوری که بعد از فرو نشستن زیتون‌ها، تا حدود ۱۵ سانتی‌متر آب بالای زیتون‌ها قرا گیرد.

۲)  در مرحله دوم شیرین کردن زیتونها باید حجم آب را (حجم آب، موجود در ظرف) را اندازه‌گیری نمائید تا مشخص شود چند لیتر است (از بطری‌های ۵/۱ لیتری نوشابه می‌توان استفاده کرد).

۳) جهت شیرین کردن زیتونها برای هر لیتر آب ۲۰ گرم سود (NaOH) در نظر گرفته و سود را داخل حجم آب موردنظر در ظرفی ریخته و ضمن رعایت احتیاط برای چند دقیقه با یک قطعه چوب تمیز هم بزنید تا سود کاملاً حل شود.

۴) با احتیاط و بدون آنکه محلول با دست و پوست بدن تماس حاصل کند و یا قطرات آن به چشم آسیب برساند؛ محصول را روی زیتون ریخته و در ظرف را ببندید. پس از گذشت ۱۲-۱۰ ساعت برای زیتون‌های گروه ۱ و ۱۰-۸ ساعت برای زیتون‌های گروه ۲ در ظرف را باز کنید (طی این مدت بهتر است چند مرتبه محتویا ظرف را هم بزنید) رنگ محلول کاملاً قهوه‌ای تیره شده است.

۵) قبل از ریختن محلول تیره رنگ، چند دانه زیتون را با احتیاط با وسیله‌ای بیرون آورده و خوب شسشو داده و چند دقیقه در آب سرد قرار دهید. مطمئن که شدید آب تغییر رنگ نمی‌دهد. دانه‌های زیتون را با زبان امتحان کنید. چنانچه مزه تلخ احساس نشد؛ اقدام به ریختن محلول تیره رنگ نمائید در غیر این‌صورت هنوز باید زیتون درون محلول باقی بماند.

۶) پس از آنکه مطمئن شدید؛ زیتون‌ها تلخ‌زدائی شده‌اند؛ محلول تیره رنگ را با احتیاط دور بریزید (توجه داشته باشید که این محلول قلیائی است و پای گیاهان یا درون باغچه ریخته نشود).

۷) زیتون‌های موجود داخل ظرف را با آب معمولی طی ۲-۱ روز با تعویض آب به دفعات بشوئید که رنگ آب دیگر تغییر نکند.

۸) برای خنثی شدن باقیمانده احتمالی سود به‌ازاء هر ۱۰ لیتر آب ۱ لیتر سرکه اضافه نمائید و پس از یک شبانه‌روز، ۳-۲ مرتبه آب ظرف را عوض کنید.

۹) سپس آب زیتون‌ها را ریخته و آنها را به مدت ۳۰-۲۰ ساعت داخل آب نمک ۷ درصد (۷۰ گرم نمک در هر لیتر آب) نگهداری نمائید.

۱۰) در نهایت زیتون‌ها را از آب نمک ۷ درصد درآورده و به آب نمک ۴ درصد بهتر است. آب نمک را جوشانده و پس از خنک شدن روی زیتون‌ها ریخت و سپس زیتون‌ها را به ظروف مناسب و کوچک برای مصرف یا فروش انتقال داده لازم به ذکر است؛ ظروف شیشه‌ای به‌علت بهداشتی بودن برای نگهداری زیتون در اولویت قرار دارد.

 

منبع : sofreyema.ir

ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز