خانه » گلچین آشپزی » روش تهیه ماست خانگی خوشمزه طرز تهیه ماست موسیر

روش تهیه ماست خانگی خوشمزه طرز تهیه ماست موسیر

آموزش تهیه ماست برای دوغ,طرز تهیه ماست خانگی و پرچرب,طرزز تهیه ماست خانگی و کم چرب,ماست شل,ماست کم چرب,روش تهیه ماست خانگی خوشمزه,طرز تهیه ماست خانگی,ماست سفت,آموزش درست کردن ماست,طرز تهیه ماست موسیر,طرز تهیه ماست,ماست,روش تهیه ماست,طرز تهیه ماست و بادمجان,چطور ماست درست کنیم,روش تهیه ماست خانگی,روش تهیه ماست ترش,روش تهیه ماست موسیر,روش تهيه ماست,روش تهیه ماست سفت,روش تهیه ماست اسفناج,روش تهیه ماست چکیده,روش تهیه ماست کفیر,روش تهیه ماست بستنی,روش تهیه ماست پروبیوتیک,طرز تهیه ماست خانگی خوشمزه,طرز تهیه ماست خانگی سفت و خوشمزه,طرز تهیه ماست خامه ای,طرز تهیه ماست موسیر,طرز تهیه ماست در منزل,طرز تهیه ماست اسفناج,طرز تهیه ماست در خانه,طرز تهیه ماست صنعتی,طرز تهیه ماست چکیده,طرز تهیه ماست محلی,طرز تهیه ماست خانگی ترش,طرز تهیه ماست خانگی با شیرخشک,طرز تهيه ماست خانگي,طرز تهيه ماست خانگي سفت,نحوه تهیه ماست خانگی,طرز تهیه ماست موسیر با موسیر خشک,طرز تهیه ماست موسیر با موسیر تازه,طرز تهیه ماست موسیر رستورانی,طرز تهیه ماست موسیر خانگی,طرز تهیه ماست موسیر صنعتی,طرز تهیه ماست موسیر خوشمزه,طرز تهیه ماست موسیر تازه,طرز تهیه ماست موسیر در خانه,طرز تهیه ماست موسیر محلی,ماست سفت و شیرین,ماست سفت با نشاسته,چگونه ماست سفت درست کنیم,چگونه ماست سفت بزنیم,چگونه ماست سفت شود,تهيه ماست سفت,تهیه ماست سفت خانگی,چگونه ماست سفت ببندیم,ماست شل,ماست شل شده,شله ماست,چرا ماست شل می شود,ماست و شلغم,راه حل ماست شل,ماست کم چرب,ماست کم چرب کاله,ماست کم چرب پگاه,ماست کم چرب سون,ماست کم چرب یونانی,ماست کم چرب دامداران,ماست کم چرب یا پرچرب,ماست کم چرب و لاغری,ماست کم چرب کالری,ماست کم چرب برای لاغری

روش تهیه ماست خانگی خوشمزه طرز تهیه ماست موسیر

روش دوم برای تهیه ماست خانگی لذیذ :

آموزش تهیه ماست برای دوغ,طرز تهیه ماست خانگی و پرچرب,طرزز تهیه ماست خانگی و کم چرب,ماست شل,ماست کم چرب,روش تهیه ماست خانگی خوشمزه,طرز تهیه ماست خانگی,ماست سفت,آموزش درست کردن ماست,طرز تهیه ماست موسیر,طرز تهیه ماست,
شیر ۴ لیوان  .  ماست ۴ قاشق غذاخوری
روش تهیه : شیر را بجوشانید ( پس از به جوش آمدن شیر حرارت را کم کنید و ۱۵ دقیقه بگذارید شیر به آرامی بجوشد و آب اضافی اش تبخیر شود ) ؛ شیر را داخل ظرفی که برای ماست در نظر گرفته اید بریزید و اجازه دهید شیر کمی خنک شود ( در زمان اضافه کردن ماست ، شیر باید به اندازه ای گرم باشد که انگشت تان گرمای شیر را حس کند اما نسوزد ).
مقداری شیر را داخل کاسه ای بریزید و با ماست مخلوط کنید و پس از اینکه ماست و شیر خوب مخلوط شدند ان را به بقیه شیر اضافه کنید و با قاشق به آرامی هم بزنید تا خوب ترکیب شود ( این روش برای حل شدن بهتر ماست میباشد ).
در ظرف را با ببندید سپس ظرف ماست را با حوله گرمی خوب پوشش دهید و در جای گرمی بگذارید ( نزدیک شوفاژ یا بخاری ) ؛ بسته به گرمای محیط ۵ تا ۸ ساعت زمان برای بستن ماست لازم است ؛ پس از اینکه ماست بسته شد ظرف را در یخچال قرار دهید تا ماست سرد شود ( ماست پس از سرد شدن سفت تر خواهد شد ).
نکته ها : اگر ماست آب انداخت و تکه تکه شد یعنی شیر زیاد داغ بوده و یا ماست خیلی سرد بوده و یا مایه ماست کمتر از مقدار لازم بوده است ، هرچه چربی شیر بیشتر باشد ماست سفت تری خواهید داشت.
برای تهیه ماست شیرین وانیلی مخصوص دسر و … میتوانید همزمان با اضافه کردن ماست به شیر ، مقداری شکر و وانیل نیز به شیر اضافه نمایید.

 

روش دوم برای تهیه ماست خانگی لذیذ :

مواد لازم برای یک ظرف بزرگ ماست:– یک و نیم لیتر شیر با چربی متوسط؛ بهتر است حدود دو درصد چربی داشته باشد.
– یک پیمانه ماست ساده تازه (گفته شده برای هر لیتر شیر دو تا سه قاشق غذاخوری ماست کافی است)
طرز تهیه:اینکه برای درست کردن ماست، باز هم به مقداری ماست نیاز داریم به این دلیل است که ماست با تخمیر قند شیر (لاکتوز) شکل می گیرد. باکتری خوب و مخصوص ماست، لاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل می کند؛ همان چیزی که مزه ماست را ترش می کند. آن یک پیمانه ماست در واقع نقش باکتری زنده را بازی می کند.۱- در اولین قدم باید شیر پاستوریزه را در یک قابلمه تمیز، بجوشانیم. شیر باید کاملا بجوشد تا آب اضافه بخار شود. یکی دو بار شیر را در حال گرم شدن هم می زنیم تا ته نگیرد. قبل از سررفتن شعله را خاموش کنیم. (اگر دماسنج مخصوص آشپزی دارید، میزان حرارت باید حدود ۹۴ درجه سانتیگراد یا ۲۰۰ فارنهایت باشد) شیر را کنار می گذاریم تا آرام خنک شود.۲- شیر باید به دمایی حدود ۴۶ تا ۴۴ درجه سانتیگراد برسد. تا این مرحله هم بد نیست هر از چندی، شیر را هم بزنیم تا رویش نبندد. میزان گرمای کافی برای آماده شدن شیر را می توانیم با دست هم لمس کنیم. انگشت تمیز را در شیر نگه می داریم و اندازه گرما را تا حدی که بتوان مقاوت کرد، تشخیص می دهیم؛ دما کمی بیشتر از دمای بدن است، مثل آب گرم. کمی که این کار را بکنیم، اصلا دست هایمان آماده لمس و اندازه گیری گرمای شیر می شود.بهتر است پیش از شروع مثلا یک تا دو ساعت قبل از آماده کردن ماست، یک پیمانه ماست را از یخچال بیرون بگذاریم تا هم دمای محیط شود. اگر ماست تُرش دوست دارید، مایه ماست باید کمی بیشتر از یخچال بیرون بماند.۳- حالا نوبت کار با آن یک پیمانه ماست کنار گذاشته شده است. در یک کاسه، حدود یک پیمانه یا یک لیوان از شیر گرم را با ماستی که بیرون گذاشته ایم، خوب هم می زنیم. این کار برای این است که ماست را ناگهان وارد شیر نکنیم و به آن شوک ندهیم. هر چند که بعضی ها با روشی دیگر، از کنار ظرف، ماست را آرام در شیر می ریزند.
 
۴- مخلوط ماست و شیر کاسه را به قابلمه شیر برمی گردانیم و خوب هم می زنیم تا مایع یک دست شود. در قابلمه را می بندیم و در حوله یا دستمال ضخیمی می پیچیم و در یک جای گرم مثلا کنار شوفاژ یا داخل فر می گذاریم. بد نیست فر را کمی روشن کنیم تا فضا گرم شود. اگر بتوانیم چراغ یا شمعک فر را روشن بگذاریم یا دمایی حدود ۴۳ درجه را در جایی (کنار شوفاژ، بخاری یا در شرایط پتوپیچ) فراهم کنیم، عالی می شود. به هیچ وجه دراین مرحله نباید در قابلمه باز شود یا مایع را هم بزنیم.اگر دمای ثابت در این مرحله در تمام مدت، ۴۳ تا ۴۴ درجه سانتیگراد باشد، ماست بسیار خامه ای و خوشمزه و سفت می شود. برای ترش شدن ماست،  دمای شیر برای مخلوط شدن با ماست باید از میزانی که گفتیم بیشتر باشد. همینطور اگر ماست بعد از گرمایش ۸ ساعته، بیشتر بیرون بماند و دیرتر خنک شود، ترش تر می شود.۵- بهتر است این قابلمه یک شب بین ۴ تا ۸ ساعت در محیط گرم و ثابتی که برایش ساخته ایم، بماند. هر چه بیشتر بماند، ماست ضخیم تر و غلیظ تر خواهد شد. بعد از زمانی که باید بگذرد، آن را در یخچال می گذاریم. در این مرحله ظرف همچنان گرم است ولی بهتر است در یخچال تا سه ساعت بدون دست خوردن بماند. سه ساعت بعد، با برداشتن درِ قابلمه، بهتر است آبی را که روی ماست آمده، با قاشق تمیز جمع کنیم. (اگر دوست دارید این مایع، بسیار خوب و مقوی است و برای خوردن عالی، اگر نه آن را بیرون بریزید.) بعد ماست را هم بزنیم تا حالت خامه ای اش مشخص شود.۶- می توانیم در چند شیشه تمیز و کاملا خشک، ماست را تقسیم کنیم. یا در یک شیشه بزرگ در دار. اگر ظرف سفالی با علامت غیرسمی و امن برای نگهداری غذا دارید، می توانید ماست را در آن بریزید تا جا بیفتد. در این مرحله می توانیم سبزی خشک، میوه تازه خردشده یا سیر و موسیر هم به شیشه های مختلف اضافه کنیم. شیشه های دربسته را در یخچال می گذاریم تا برای هر بار مصرف، آماده باشند.اگر می خواهید بعد از این تجربه دلربا، ماست خانه خودتان را تامین کنید، همیشه مقداری از همین ماست خانگی را کنار بگذارید تا در مرحله های بعدی، دیگر همین یک ذره مایه ماست هم خانگی باشد. به دور از هر نوع افزودنی و مواد نگران کننده.

 
 

منبع: آکا ایران

 
 

* طرز تهیه چیکن استراگانف
* طرز تهیه پاستا قالبی
* طرز تهیه دسر موزی

 
 

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز